Co mají společného volby v Barmě a Cripsy noodles?

Co mají společného nadcházející demokratické volby v Barmě a dnešní Cripsy noodles z vyhlášené a mnohokrát oceněné vegetariánské restaurace v Západním Dillí?

Rozhodně víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Na první pohled vypadá obojí docela lákavě. Trochu nezvykle, ale lákavě.

První sousto vás překvapí. Chvíli si ho válíte po jazyku a přemýšlíte, “co to se ksakru děje”. Nemůžete se rozhodnout, jestli jo, nebo ne. Chutná, nechutná. Nakonec se necháte přesvědčit. Křupavé nudle stejně jako volby pořádané v nedemokratické zemi po dvaceti letech by přece měly dostat šanci. Po nějaké době ale zjistíte, že vám krmě s každým dalším soustem těžkne na jazyku a polyká se čím dál tím hůř. Nepomáhají ani mohutné doušky pramenité vody z úpatí Himalájí. Vnímáte už jen to odporné křupání…

Dozvíte se, že jediná osoba s dostatečně silným mandátem na to, aby sjednotila etnicky a nábožensky rozháranou opozici se voleb nezúčastní ani náhodou, protože  “jsou nespravedlivé a neférové” a její participace (a zmanipulovaná porážka) by posloužila režimu jen jako legitimizační nálepka, kterou by vmetl do tváře remcajícím zahraničním pozorovatelům. “Co pindáte, vždyť i Aung San Suu Kyi se nám přece podepsala? Raději se věnujte vašim problémům. Nás nechte na pokoji! Jsme teď demokracie, víte?”

A přesně to by nepomohlo vůbec ničemu.

Z nudlí stejně jako z voleb tak bude profitovat jedině kuchař (junta) a číšníci a všichni ostatní podržtažkové (lidé ze soukromého sektoru úzce spolupracující s armádou, které volby vynesou do politického nebe). Na prohnilém menu  a celém systému se ale nezmění nic: Zákazníci (běžní obyvatelé Barmy) zapláčou, kuchař a číšníci pak po zavíračce zaskočí na večeři ke konkurenci. Peněz na to budou mít dost. Suma sumárům.  Obojí – jak volby, tak nudle – je zkrátka pěkný humus.

Dnešní poučení na závěr proto zní: Pokud něco na první pohled vypadá lákavě, ještě to neznamená, že se z toho nakonec nepoblijete.

Věřte mi, vím, co říkám. A tím titulem z brněnské politologie to tentokrát opravdu není.

Zítra si povíme něco o dietě…

Related Posts: